Skip to content
| SUBSCRIBE | MEMBERS AREA | JOBS

How coal power generation contributes to poor air quality and health risks

A new series of HEAL briefings showcases the sources of air pollution in four cities in the Western Balkan region, and highlights why a phase out of coal power generation and fossil fuels in general would be beneficial especially for city residents. Zooming in on Belgrade, Pristina, Sofia and Tuzla, the new materials highlight the urgency of lowering air pollution levels by following the World Health Organization (WHO) recommendations, which would lead to the prevention of a significant number of chronic diseases and early deaths in cities each year. 

Poor air quality is a leading risk factor for major chronic diseases in adults, including heart and lung disease as well as cancer. While each one of us is threatened by poor air quality, some groups in cities, including children, the elderly and those already suffering from disease, are particularly vulnerable. Decision-makers should be more ambitious in implementing long-standing commitments to improve the quality of ambient air. 

The countries of the Western Balkans are still home to a huge fleet of outdated coal power plants, with significant impacts on public health. What the countries in the region need is a swift coal phase-out in order to prevent more health and economic losses. HEAL urges urban decision-makers to set up a clean air for health action plan, including the path to reach WHO’s air quality recommendations, and tackling the main pollution sources. The cities have to make informed energy choices based on health and environment impact assessments and economic analyses to benefit the city life. Fossil fuel intensive cities are not environment friendly solutions for a healthier future. There is an urgent need to increase the participation of health experts in decision-making processes to ensure that the implementation of preventive measures is up-to-date.. Timely and ambitious actions will prevent chronic diseases and premature death. 

HEAL invites on health and environmental experts and concerned individuals to share information, and calls on decision-makers to take ambitious actions to reduce air pollution in order to lessen the public health burden:

Zagađenje zraka i zdravlje u gradovima Zapadnog Balkana

Kako proizvodnja energije iz ugljena doprinosi lošoj kvaliteti zraka i zdravstvenim rizicima

Nova serija HEAL sažetaka prikazuje izvore onečišćenja zraka u četiri grada u regiji Zapadnog Balkana i naglašava zašto bi postupno ukidanje proizvodnje električne energije iz ugljena i fosilnih goriva općenito bilo korisno posebno za stanovnike u gradovima. Zumirajući Beograd, Prištinu, Sofiju i Tuzlu, ističe se hitnost smanjenja razine onečišćenja zraka slijedeći preporuke Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) što bi dovelo do prevencije značajnog broja kroničnih bolesti i rane smrti u gradovima svake godine.

Loša kvaliteta zraka vodeći je čimbenik rizika za ozbiljne kronične bolesti kod odraslih, uključujući bolesti srca i pluća, kao i rak. Iako je svakome od nas ugrožena loša kvaliteta zraka, neke skupine u gradovima, uključujući djecu, starije osobe i one koji već boluju od raznih bolesti, posebno su ranjive. Donositelji odluka trebali bi biti ambiciozniji u provedbi dugotrajnih obveza za poboljšanje kvalitete ambijentalnog zraka.

Zemlje Zapadnog Balkana još uvijek su dom ogromne flote zastarjelih elektrana na ugljen, sa značajnim utjecajima na javno zdravlje. Ono što je zemljama u regiji potrebno je brzo napuštanje ugljena kako bi se spriječili veći zdravstveni i ekonomski gubici. HEAL potiče donositelje odluka da uspostave akcijski plan čistog zraka za zdravlje, uključujući put do postizanja preporuka Svjetske zdravstvene organizacije o kvaliteti zraka i rješavanje glavnih izvora onečišćenja. Gradovi moraju donijeti informirane energetske izbore na temelju procjena utjecaja na zdravlje i okoliš i ekonomskih analiza kako bi bili korisni za život grada. Gradovi koji intenzivno koriste fosilna goriva nisu ekološki prihvatljiva rješenja za zdraviju budućnost. Hitno je potrebno povećati sudjelovanje zdravstvenih stručnjaka u procesima donošenja odluka kako bi se osigurala ažurnost provedbe preventivnih mjera. Odluke se moraju donositi u stvarnom vremenu. Pravovremene akcije spriječit će kronične bolesti i preranu smrt.

HEAL poziva zdravstvene i ekološke stručnjake i aktiviste da dijele informacije i pozivaju donositelje odluka da poduzmu ambiciozne akcije za smanjenje onečišćenja zraka kako bi se spriječila opterećenja javnog zdravlja:

Zagađenje vazduha i zdravlje u gradovima Zapadnog Balkana

Kako proizvodnja električne energije iz uglja doprinosi lošem kvalitetu vazduha i zdravstvenim rizicima

Nova serija HEAL sažetaka prikazuje izvore zagađenja vazduha u četiri grada u regionu Zapadnog Balkana i naglašava zašto bi postepeno ukidanje proizvodnje električne energije iz uglja i fosilnih goriva generalno bilo korisno posebno za stanovnike u gradovima. Zumirajući Beograd, Prištinu, Sofiju i Tuzlu, ističe se hitnost smanjenja nivoa zagađenja vazduha prateći preporuke Svetske zdravstvene organizacije (SZO) koje bi dovele do prevencije značajnog broja hroničnih bolesti i rane smrti u gradovima svake godine.

Loš kvalitet vazduha je vodeći faktor rizika za glavne hronične bolesti kod odraslih, uključujući bolesti srca i pluća, kao i rak. Dok je svako od nas ugrožen lošim kvalitetom vazduha, neke grupe u gradovima, uključujući decu, starije i one koji već boluju od raznih bolesti, su posebno ranjive. Donosioci odluka bi trebalo da budu ambiciozniji u sprovođenju dugotrajnih obaveza za poboljšanje kvaliteta ambijentalnog vazduha.

Zemlje Zapadnog Balkana i dalje imaju ogromnu flotu zastarelih termoelektrana na ugalj, sa značajnim uticajem na javno zdravlje. Ono što je zemljama u regionu potrebno je brzo napuštanje uglja kako bi se sprečili veći zdravstveni i ekonomski gubici. HEAL apeluje na donosioce odluka da uspostave akcioni plan za čist vazduh za zdravlje, uključujući put za postizanje preporuka Svetske zdravstvene organizacije o kvalitetu vazduha i rešavanje glavnih izvora zagađenja. Gradovi moraju da donose informisane energetske izbore zasnovane na procenama uticaja na zdravlje i životnu sredinu i ekonomskim analizama kako bi bili od koristi za život grada. Gradovi koji intenzivno koriste fosilna goriva nisu ekološki prihvatljiva rešenja za zdraviju budućnost. Postoji hitna potreba za povećanjem učešća zdravstvenih stručnjaka u procesima donošenja odluka kako bi se osiguralo da implementacija preventivnih mera bude ažurna. Odluke se moraju donositi u realnom vremenu. Pravovremene akcije sprečiće hronične bolesti i preranu smrt.

HEAL poziva stručnjake za zdravlje i životnu sredinu i aktiviste da dele informacije i pozivaju donosioce odluka da preduzmu ambiciozne akcije za smanjenje zagađenja vazduha kako bi se sprečilo opterećenje javnog zdravlja:

Belgrade (English) (srpski)

Pristina (English) (shqip)

Sofia (English) (български)

Tuzla (English) (bosanski)

Back To Top